dnes je 21.4.2024

Input:

Přesuny produktů

19.8.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.5.1 Přesuny produktů

Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D., ALog., Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog. a kolektiv autorů

Skladování má tři základní funkce: přesun produktů, uskladnění produktů – materiálu a přenos informací o skladových položkách – produktech. V poslední době se klade zvýšený důraz na funkci přesunu produktů, neboť trendy se všeobecně zaměřují na zlepšování obrátky zásob a urychlování pohybu objednaného zboží z výroby ke konečné expedici, distribuci, dodávce.

Přesun produktů

Přesun produktů můžeme dále rozčlenit na několik následujících činností:

  • příjem, přejímka zboží,

  • transfer nebo ukládání zboží,

  • kompletace zboží podle objednávky,

  • překládka zboží (cross docking),

  • odeslání/expedice zboží.

Příjem zboží zahrnuje fyzické vyložení či vybalení zboží z přepravního prostředku, aktualizaci skladových záznamů, kontrolu stavu zboží a překontrolování fyzického počtu položek s údaji na průvodní dokumentaci.

Transfer nebo ukládání zboží zahrnuje fyzický přesun produktů do skladu a jejich uskladnění, dále přesuny produktů do oblasti speciálních služeb - např. konsolidace a přesuny produktů do místa výstupní expedice. Hlavní činností v rámci přesunu produktů je kompletace zboží podle objednávek a zahrnuje přeskupování produktů v návaznosti na sortiment a množství, které požaduje zákazník. V této fázi se vytváří balicí listy.

Při překládce zboží typu cross docking se obchází funkce uskladnění produktů, neboť zboží se překládá z místa příjmu přímo do místa expedice. Plný cross docking eliminuje kromě uskladnění i transfer a kompletaci objednávek. Nesmírně se zde, jako u všech logistických činností, zvyšuje význam transferu informací, neboť dodávky vyžadují přesnou koordinaci činností. Systém cross docking se vzhledem k příznivým dopadům na celkové náklady a zákaznický servis stává ve skladování běžnou záležitostí.

Expedice zboží, poslední činnost spojená s pohybem zboží, se skládá ze zabalení a fyzického přesunu zásilek sestavených podle objednávek zákazníků do dopravního prostředku, dále z úpravy skladových záznamů a kontroly expedovaného zboží podle objednávek.

Může zahrnovat i třídění a balení výrobků pro vybrané zákazníky. Výrobky se uloží do manipulačních jednotek (krabice, kartony, vaky), případně na palety a označí se informacemi nutnými pro dodávku (místo odeslání, místo určení, příjemce a obsah zásilky).

Uskladnění produktů

Druhou základní funkcí skladování je uskladnění produktů. Uskladnění lze provádět buď na přechodné, nebo časově omezené bázi. Přechodné uskladnění podporuje funkci přesunu produktů a zahrnuje pouze takové uskladnění produktů, které je nezbytné pro doplňování

Nahrávám...
Nahrávám...