dnes je 3.6.2023

Input:

Navigační systém GALILEO

10.9.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.1.3 Navigační systém GALILEO

Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D.

Navigační systém Galileo je plánovaný evropský autonomní globální družicový polohový systém (GNSS), který by měl být nezávislou obdobou amerického systému Navstar GPS a ruského systému GLONASS. Jeho výstavbu zajišťují státy Evropské unie prostřednictvím Evropské kosmické agentury (ESA) a dalších institucí.

V roce 2004 bylo založeno administrativní centrum Galileo Supervising Authority (GSA) v Bruselu, technologické centrum Galileo Control Centre (GCC) v Oberpfaffenhofenu u německého Mnichova. Pro vývoj technologií bylo využito centra European Space Research and Technology Centre (ESTEC) ESA v holandském Noordwijku.

Bylo rozhodnuto, že administrativní sídlo GSA bude přesunuto z Bruselu do Prahy. V roce 2012 bylo nové sídlo v Praze uvedeno do provozu.

Postup uvádění do provozu:

  • Dne 28. prosince 2005 byla do vesmíru vyslána první technologická navigační družice pro testování komponent tohoto systému, pojmenovaná Giove-A. Z kazašského kosmodromu Bajkonur ji vynesla ruská raketa Sojuz-FG/Fregat.

  • Druhá družice, pojmenovaná Giove-B, byla z Bajkonuru vynesena na oběžnou dráhu raketou Sojuz/Fregat 27. dubna 2008.

  • Dne 21. října 2011 vynesla raketa Sojuz ST-B z Guyanského kosmického centra na oběžnou dráhu dva satelity systému Galileo.

  • Dne 12. října 2012 vypuštěny další dvě družice, jedna z nich se jmenuje David – podle Davida Markarjance z Hradce Králové, českého chlapce rusko-arménského původu, vítěze celostátní výtvarné soutěže, jež byla součástí soutěže celoevropské (ostatní družice mají též jména podle dětí z různých zemí EU).

  • Dne 12. března 2013 bylo provedeno zaměření prvního cíle na zemském povrchu. Podle ESA se tak stalo s přesností na deset až 15 metrů. To je v souladu s očekáváním. Přesnost se přitom bude zvyšovat s tím, jak bude přibývat satelitů, které jsou do systému Galileo zapojeny.

  • Dne 22. srpna 2014 přišel systém

Nahrávám...
Nahrávám...