dnes je 21.6.2024

Input:

Manipulační vozíky

13.2.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.3.3
Manipulační vozíky

Ing. Antonín Dušátko

Charakteristika

Manipulační vozíky lze charakterizovat jako mobilní pracovní stroje určené k manipulaci a přepravě nejrůznějších břemen – materiálů.

V základním členění rozeznáváme manipulační vozíky:

  • s vlastním pohonem – motorové vozíky

  • bez vlastního pohonu – ruční vozíky.

Znamená to tedy, že z okruhu manipulačních vozíků je nutno vyčlenit zejména speciální jednoúčelové mobilní pracovní stroje. Jako příklad lze uvést půdní frézy, malotraktory, pojízdné schody, kropicí stroje, mobilní vysavače a úklidové, popř. čisticí stroje, dále pak různé zemědělské, zahradnické a ovocnářské stroje na pěstování či sklizeň zeleniny, ovoce apod. Manipulačními vozíky dále nejsou nejrůznější sázecí či kovací manipulátory používané v kovárenských a podobných provozech, jakož i stavební stroje, stroje na úpravu ledové plochy apod. Společným znakem takovýchto mobilních pracovních strojů je jejich speciální – jednoúčelové použití.

Přesné ohraničení skupiny mobilních pracovních strojů, na které lze pohlížet jako na manipulační vozíky má pro zaměstnavatele a zodpovědné zaměstnance mimořádnou důležitost. Tato specifikace má svoje opodstatnění zejména ve vazbě na celou řadu povinností uložených zaměstnavatelům předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Nahrávám...
Nahrávám...