7.7.4.3 Heuristická pravidla k zajištění minima seřizování
Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D., ALog., Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog. a kolektiv autorů
K určení vhodného pořadí úkolů tak, aby byl minimalizován celkový přechodový čas, slouží některé jednoduché metody. Jsou založeny na heuristických pravidlech, jejichž základem je "zdravý rozum", jednoduchá logika. Heuristické metody nepřinášejí optimální řešení, avšak s velkou pravděpodobností vedou k řešení blízkému optimu a statisticky vzato vedou k lepšímu řešení, než je náhodně určené pořadí. Jednou z takových metod je Gawettova metoda.
Gawettovu metodu vysvětlíme na příkladu.
Zadání:
Je známa tabulka přechodových časů mezi jednotlivými výrobky na jednom určitém pracovišti (např. v minutách). Pracoviště je úzkým místem.
Máme určit pořadí, v němž budeme opracovávat výrobky.
Řešení:
Gawettova metoda má tři varianty:
1) metoda pevného počátku,
2) metoda variabilního počátku,
3) metoda využívající redukované tabulky přechodových časů.
1) Metoda pevného počátku
U metody pevného počátku se určí náhodně výrobek, který bude zařazen jako prvý. Druhý výrobek v pořadí a po něm i všechny následující určíme tak, že postupně nalézáme v tabulce minimální časy z hlediska práce "právě skončené".
Zvolme například výrobek C jako prvý. Výrobek na druhém místě pak hledáme v řádku C tak, že nalezneme minimální čas. Bude to výrobek D s časem 10. Pokračujeme hledáním minimálního času v řádku D a nalezneme tak výrobek B s přechodovým časem 10. Minimální čas v řádku B je 10 u výrobku D, avšak ten už je zařazen. Další minimální čas v řádku B je u výrobku A (15), tedy výrobek A bude 4. v pořadí. Jako poslední bude zařazen výrobek E.
Výsledné pořadí: C D B A E.
Celkový přechodový čas: 10 + 10 + 15 + 10 = 45 minut
2) Metoda variabilního počátku
U metody variabilního počátku určíme opět prvý výrobek náhodně. Poté vytvoříme všechny varianty druhého pořadí. Dále pokračujeme metodou pevného počátku.
Zvolíme-li opět náhodně výrobek C jako prvý, pak dostáváme 4 varianty druhého pořadí: C A, C B, C D, C E. Po doplnění dalších pořadí postupem první metody dostaneme tyto čtyři rozvrhy:
C A E D B s přechodovým časem 18 + 10 + 5 + 10 = 43 minut,
C B D E A ........ 25 + 10 + 20 + 20 = 75 minut,
C D B A E ......... 10 + 10 + 15 + 10 = 45 minut,
C E D B A ........ 12 + 5 + 10 + 15 = 42…