11.10.1
Uplatňování DPH v rámci vnitřního obchodu EU
Petr Škapa
V rámci EU se vnitřní obchod (intrakomunitární) se zbožím v otázkách uplatňování daně z přidané hodnoty řídí směrnicí Rady č. 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty. Ustanovení této směrnice byla v ČR implementována do zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.
Pro problematiku uplatnění zákona o DPH bylo nutné vymezit následující základní pojmy:
Třetí země – nečlenský stát EU.
Třetí území – území, která jsou součástí států EU, na něž se nevztahuje směrnice Rady č. 2006/112/ES (Kanárské ostrovy, Normanské ostrovy...).
Dovoz zboží – dopravení zboží z třetí země do EU na daňové území ČR.
Vývoz zboží – dopravení zboží z EU do třetí země mimo EU.
Dodání zboží – dodání zboží za podmínek stanovených předpisy o DPH spojené s dopravením zboží na území jiného členského státu.
Pořízení zboží – nákup nebo jiné obchodní operace spojené s dopravením zboží z jednoho členského státu do druhého za podmínek stanovených zákonem o DPH.
Zdanitelné plnění – nákup nebo prodej zboží nebo jiné dodání zboží spojené se změnou vlastnického práva ke zboží nebo práv obdobných (právo užívací).
NahoruDodání zboží
V prvé řadě je nutné uvědomit si základní princip fungování DPH v pohybu dodání a vývozu zboží. Obecně lze tento rozdíl popsat tak, že v případě dodání dochází k přenesení daňové povinnosti na jinou osobu registrovanou k DPH v jiném členském státě EU. Naopak v případě vývozu se daňová povinnost nepřenáší, ale zboží je v případě splnění podmínky výstupu z EU od DPH zcela osvobozeno.
Pro dodávání zboží uvnitř EU platí zásada, že dodání je vždy předmětem daně, a to buď tuzemské, nebo jiného členského státu.
Pro naplnění možnosti přenesení daňové povinnosti na jinou osobu (v praxi to znamená skutečnost, že prodávající fyzicky DPH nezaplatí po podání daňového přiznání, a tudíž ji ani neuvádí na vystavovaný daňový doklad) musejí být splněny následující body:
-
obchodní transakce se odehrává mezi registrovanými plátci daně,
-
dodání zboží má charakter zdanitelného plnění (převod vlastnického nebo obdobného práva),
-
zboží je fyzicky přepraveno do jiného státu EU,
-
dodání je zahrnuto do daňového hlášení.
Ověření existence či pravosti zahraničního daňového registračního čísla slouží portál Evropské komise VIES.
Za dodání lze považovat i takové transakce, kdy vlastnictví dodávaného zboží zůstává na straně dodavatele a pořizovateli je pouze umožněno se zbožím nakládat jako vlastník. Jedná se o případy:
Dodání zboží, které je předmětem tuzemské DPH (daňový doklad bude vystaven s českou DPH a zboží bude zatíženo touto daní)
Nejčastěji se jedná o pultový prodej, kdy se nezkoumá, zda je zboží prodáno osobě registrované k DPH, a ani se neshromažďují žádné důkazy o přepravě zboží. Dále se může jednat o případy, kdy je kupujícím neplátce daně.
Pro účely případného následného prokázání dodání zboží (finančním orgánům v rámci provádění finanční kontroly) je pak nutné disponovat relevantními důkazními prostředky:
-
potvrzení dodacího listu odběratelem, přičemž je nezbytné, aby byl na tomto listu popis zboží dostatečný pro ztotožnění se souvisejícím daňovým dokladem,
-
potvrzení nákladního listu nebo samotného daňového dokladu ze strany příjemce zboží.
Pro kontrolu nároku na osvobození transakcí od daně z přidané hodnoty z titulu dodání zboží do jiného členského státu má plátce za povinnost podat místně příslušnému správci daně tzv. souhrnné hlášení o uskutečněných intrakomunitárních plněních. Souhrnným hlášením je…