dnes je 6.12.2022

Input:

Úmluva CMR: Úvod do problematiky

4.8.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4.1
Úmluva CMR: Úvod do problematiky

Mgr. Tomáš Roubal

Dopravní obchod po silnici je dynamickým oborem. Stačí vnímat, co se děje, když dopravce obdrží objednávku přepravy. S klientem (příkazcem) je třeba dohodnout, co se vlastně poveze, místa a termíny nakládky a vykládky, pochopitelně výši přepravného, je nutno včas zajistit řidiče a pro danou přepravu vhodné vozidlo – a to vše samozřejmě tak, aby to pro vaši dopravní firmu dávalo ekonomický smysl.

Každý zkušený dopravce potvrdí, že zajistit zcela spolehlivě tyto základní předpoklady realizace dopravního obchodu nebývá vždy jednoduché a že v zájmu provedení přepravy nezřídka dochází k časovému i jinému presu a stresu.

Nelze se proto divit, že při sjednávání přeprav obvykle nezbývá mnoho času na podrobnější zamýšlení se nad právními konsekvencemi smluvních ujednání objednávky přepravy (přepravní smlouvy) či např. pojistných smluv (vlastního odpovědnostního pojištění dopravce, příp. též odpovědnostního pojištění zvoleného poddopravce) – zvláště když tato smluvní ujednání bývají v těchto dokumentech často uváděna malou velikostí písma či cizojazyčně.

Přesto je zřejmé, že nerespektování či opomenutí ujednání těchto smluvních dokumentů může celý přepravní obchod pokazit.

Navíc se, bohužel, v některých dopravních firmách

Nahrávám...
Nahrávám...