dnes je 29.5.2024

Input:

Struktura logistických řetězců

14.12.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

10.1.4 Struktura logistických řetězců

Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D., ALog.

Teorie struktury logistického řetězce je založena na koncepcích odkladu a spekulace. Podle koncepce odkladu lze náklady snížit tím, že:

  • změny v podobě a v identitě konečného výrobku se posunou (odloží) až na poslední možné místo v rámci řetězce,

  • umístění zásob se posune až na poslední možný okamžik, protože náklady spojené s riziky a nejistotou se zvyšují s tím, jak roste specifičnost výrobků.

Koncepce odkladu

Výsledkem odkladu jsou úspory, protože odklad přesouvá diferenciaci výrobků blíže k okamžiku nákupu, tedy do doby, kdy lze snadněji předvídat poptávku. Dochází rovněž ke snížení logistických nákladů – operace spojené s tříděním a manipulací relativně větších celků jsou efektivnější.

Názorným příkladem uplatnění metody odkladu je příprava nátěrových barev (namíchání odstínu) přímo v maloobchodní prodejně. Výrobce barev nemusí složitě prognózovat, které barvy budou zákazníci kupovat. Prodejce pak namíchá barvy v tom odstínu, jaký si zákazník přeje přímo v okamžiku nákupu v prodejně. Stejně tak např. dochází k centrálnímu skladování položek, které jdou pomalu na odbyt, nebo odkladu montáže položek, které se objednávají méně často, až do okamžiku příchodu objednávky.

Koncepce spekulace

Spekulace znamená opak metody odkladu. Firmy zapojené do logistického řetězce riziko nepřesouvají, ale naopak ho na sebe záměrně berou.

Spekulace pak snižuje náklady formou:

  • úspor vzniklých zavedením velkovýroby,

  • podávání

Nahrávám...
Nahrávám...