dnes je 2.12.2023

Input:

Problém narůstání rozmanitosti požadavků a složitosti výroby

3.1.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.12.1 Problém narůstání rozmanitosti požadavků a složitosti výroby

Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D., ALog., Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog. a kolektiv autorů

Logistika, zejména ve výrobě, musí v poslední době zvládat stále rozmanitější požadavky. Jaké pozadí má tento nárůst rozmanitosti?

1. Individualizace nároků zákazníků

Velká část zákazníků se již nespokojuje se standardním provedením výrobků a očekává nebo i vyžaduje produkty přizpůsobené speciálním požadavkům a přáním. Speciální požadavky se netýkají jen provedení výrobků, nýbrž i celé řady dalších logistických znaků. Jde o odlišnosti v nárocích na identifikační znaky a techniku značení, na způsob balení (typ obalu, počet kusů ve skupinovém obalu), na dodací lhůtu, na způsob uložení na paletách, na typ průvodních dokladů, na prostředky pro komunikaci se zákazníkem a podobně.

2. Nové legislativní požadavky

Rozšiřuje se okruh požadavků na zajišťování a ověřování bezpečnosti, zdravotní nezávadnosti, ekologičnosti a dalších vlastností nejen výrobků, nýbrž i příslušných procesů. Požadavky tohoto typu se dotýkají procesů výrobních, skladovacích, manipulačních i dopravních. Jsou mnohotvárné podle charakteru produktu a také podle zemí, kam produkty směřují.

3. Neregulovaná konstrukční tvořivost

Projektanti výrobků uplatňují svou tvořivost nejen při tvorbě koncepcí finálních výrobků, nýbrž i při navrhování typů používaných komponent. Je pro ně zdánlivě snadnější navrhnout nové typy komponent, než pátrat v již existující dokumentaci a hledat mezi typy komponent, které již byly použity u jiných výrobků.

Exploze rozmanitosti

Již samotná individualizace požadavků na provedení finálních výrobků vede k mnohonásobnému zvětšování počtu typů:

  • procesů,

  • používaných materiálů,

  • nástrojů,

  • dodavatelů,

  • kontrol jakosti,

  • manipulačních prostředků,

  • skladovacích systémů,

  • režimů pro plánování a

Nahrávám...
Nahrávám...