dnes je 11.9.2024

Input:

Praktické nástroje pro řízení zásob: Případová studie řízení zásob spojovacího materiálu

19.3.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4.4 Praktické nástroje pro řízení zásob: Případová studie řízení zásob spojovacího materiálu

Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D., ALog., Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog. a kolektiv autorů

Řízení zásob v praxi

Dále popsaný případ uplatnění moderní metody řízení zásob v praxi se uskutečnil ve středně velkém strojírenském podniku v ČR. Firma s 400 zaměstnanci se mimo jiné specializuje na kusovou a malosériovou výrobu strojů pro zpracování dřeva.

ABC analýza materiálových položek vstupujících do výroby prokázala, že ve skupině C se vyskytuje přibližně 680 položkových druhů. Na nákup této skupiny je sice finančně vynakládáno jen 5 % z celkového objemu nákupu materiálu, nicméně v celkovém ročním finančním vyjádření to reprezentuje částku 3 500 tis. Kč.

Cca 60 % z 680 položek skupiny C je kategorizovatelných jako hutní spojovací materiál (šrouby, podložky, čepy, pera atd.). Nákup těchto materiálů byl vzhledem k finančnímu významu doposud řešen velmi chaoticky a intuitivně. Mate­riál byl objednáván v nepravidelných objednacích intervalech a v dávkách, které často i převyšovaly objemy celoroční očekávané spotřeby.

V informačním systému bylo vypočteno, že průměrná zásoba položek skupiny C je cca 2 000 tis. Kč. Obrátka zásob tedy činila téměř 7 měsíců!

Logistické oddělení firmy se rozhodlo k radikální změně konceptu řízení zásob v této oblasti. Cílem bylo zajistit plynulé zásobování výroby spojovacím materiálem při současném snížení objemu zásoby. Jako cesta k dosažení tohoto cíle byla určena metoda řízení zásob tzv. "metodou dvou zásobníků", přičemž realizaci tohoto zásobování bude fyzicky uskutečňovat externí dodavatelská firma.

Princip metody dvou zásobníků

Metoda dvou zásobníků je vlastně podvariantou nákupní objednávkové metody "SQ" - tedy objednávání v proměnlivých časových intervalech s fixní velikostí dávky. Pro každou materiálovou položku je určena "velikost zásobníku". V praxi skutečně například velikost přepravky (krabice, kartonu). Je tedy určeno množství, které se do tohoto zásobníku fyzicky vejde – tím je také definována velikost jedné dávky. Zásobník zároveň může být opatřen fyzickým označením přesné specifikace položky – včetně čárového kódu – a místa skladování (například dílny).

Na skladové místo umístěné co nejblíže místa spotřeby se ve startu tohoto systému umístí vždy dva plné zásobníky se stejným sortimentem. Obsluha začne výdejem do spotřeby vyprazdňovat první zásobník (druhý zůstává uzavřen).

Po vyprázdnění prvního zásobníku je nutno otevřít druhý zásobník – tento okamžik se stává řídícím signálem pro objednání nové dávky, a to ve výši objemu jednoho zásobníku. Celý princip odběru je graficky naznačen na obr.:

Pokud má zásobník charakter vratné přepravky a je fyzicky označen množstvím, druhem a místem určení, pak má vlastně přímo charakter objednávky. Může tedy přímo nahradit "papírovou"

Nahrávám...
Nahrávám...