dnes je 10.12.2022

Input:

Povolení dvoustranná

19.8.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.4.3.1
Povolení dvoustranná

Ing. Ladislav Němec

Druhy dvoustranných povolení

Základní druhy dvoustranných povolení se mohou lišit v rozsahu použití. Při jednáních smíšených komisí dochází nejen ke změnám v počtech povolení, ale někdy se zavádějí i další druhy dvoustranných povolení.

Nejčastějším druhem jsou povolení univerzální, která dopravce opravňují k provedení jedné přepravy na území určitého státu a z něj, a to včetně tzv. třetizemní přepravy, nebo je dopravce může použít pro tranzit tam a zpět přes území daného státu. Ne u všech států ale může dopravce využít univerzální povolení způsobem, že by např. pro cestu "tam" použit tranzit a pro cestu "zpět" naložil zboží na území daného státu. Požadavek na stejný typ přepravy na jedno povolení uplatňuje např. Kazachstán.

Dalším druhem jednorázových povolení jsou povolení tranzitní, která lze použít jen na jednu jízdu tranzi tem tam a zpět. Obvykle je nelze kombinovat s jízdou "loco".

Jednorázová povolení tzv. loco slouží k provedení jedné přepravy na území druhého státu a jedné přepravy zpět z tohoto území. Toto povolení většinou nesmí být využito k třetizemním přepravám.

S některými státy se používají povolení speciálně pro třetizemní přepravy.

Nahrávám...
Nahrávám...