dnes je 21.4.2024

Input:

Letecká doprava

11.5.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.1.4 Letecká doprava

Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D., ALog., Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog. a kolektiv autorů

Letecká nákladní doprava je ve světě používána k přepravě cenného zboží s vysokou hodnotou a malým objemem. Zatímco letecky se přepraví celosvětově asi 1 % zboží, jeho cena představuje zhruba 40 % celkové ceny přepravovaného zboží na světě.

Využívá se především jako nadstandardní služba, nákladní přeprava je vedlejší činnost k přepravě osob - využití kapacity nákladního prostoru. Je vhodná pro přepravu produktů vysoké hodnoty nebo pro urgentní přepravu.

Na území České republiky je využíváno 99 letišť. Z toho je 9 veřejných mezinárodních letišť (Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov, Karlovy Vary, Pardubice, Klatovy, Č. Budějovice - Hosín, Kunovice a Holešov), 2 neveřejná mezinárodní letiště (Otrokovice a Vodochody), 52 vnitrostátních veřejných letišť, 7 neveřejných vnitrostátních letišť, 15 neveřejných vnitrostátních vrtulníkových letišť a 14 ostatních letišť.

Praha - Ruzyně zajišťuje více než 85 % výkonů nákladní letecké přepravy. Dopravní výkony letiště Brno - Tuřany tvoří většinou nepravidelné charterové lety. Na těchto letištích jsou k dispozici kompletní logistické služby.

Letecká doprava v ČR v souladu s celosvětovými trendy rychle narůstá. V letech 1990–2013 se přepravní výkony letecké dopravy zvýšily o 340 % (tj. na více než čtyřnásobek). Letecká doprava tak byla nejrychleji rostoucím druhem osobní dopravy v ČR. K největšímu nárůstu letecké dopravy došlo, na rozdíl od automobilové dopravy, v letech 2004 a 2005, tj. po vstupu ČR do EU. V posledních letech však výkon letecké dopravy stagnuje, případně i mírně klesá.

Letecká doprava v osobní dopravě byla, pokud jde o přepravní výkony v roce 2013 s cca 9,6 mld. osbkm, třetí v pořadí (po IAD a MHD).

Letecké společnosti

Národní aerolinky – mají dominantní postavení v daném státě; často je stát částečně vlastní

Nízkonákladové (diskontní) – nižší cena; vznik v USA; v E – 15% letecké přepravy; EASY YET; SMART WINGS; AIR ONE; konec registrace 30 min. Před odletem

Charterové společnosti – lety na objednávku

Malí dopravci – aerotaxi, vyhlídkové lety

Letecké aliance

STAR ALIANCE – největší; 1/4 mezinárodních letů; UNITED AIRLINES; LUFTHANSA

ONE WORLD – necelá 1/5 trhu; BRITISH AIRWAVES; AMERICAN AIRLINES

SKY TEAM – 12%; AIR FRANCE, ALITALIA; KLM (Holandsko); KOREAN AIR; AERO MEXICO;

Nahrávám...
Nahrávám...