dnes je 2.3.2024

Input:

Kupka: Transformace ŘSD zvýší tlak na jeho efektivitu, zrychlí stavby

2.1.2024, Zdroj: ČTK

Transformace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které se od nového roku přeměnilo ze státní příspěvkové organizace ve státní podnik, zvýší tlak na efektivitu práce a hospodárnější využívání peněz. To by následně mělo zrychlit přípravu dálničních a silničních staveb a zkvalitnit jejich údržbu. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Samotné ŘSD si od změny slibuje zejména lepší pozici na trhu práce při získávání klíčových expertů.

Motoristé podle Kupky přeměnu poznají zejména v kvalitě dálniční a silniční sítě a v její údržbě. Nová forma uspořádání ŘSD podle něj vytvoří citelný tlak na zvyšování kvality. Smlouvy o údržbě budou nově koncipovány na tři roky s jasně stanovenými standardy práce. "Platba bude navázána na dodržování požadované kvality. V případě nedodržování bude možnost udělování sankcí," řekl ministr.

Kupka dále věří, že změna rovněž zrychlí přípravu - a tím i výstavbu staveb. "Budou přesně určeny milníky, které bude muset ŘSD plnit. Půjde například o termíny, v nichž bude muset odevzdat příslušné dokumenty pro stavební povolení," uvedl. Dalším pozitivem by pak podle ministra mělo být efektivnější řízení podniku a hospodárnější využívání peněz. Ministerstvo dopravy bude podle Kupky každé tři roky vyhodnocovat, jak se podniku daří zvyšovat kvalitu tuzemské dálniční a silniční sítě.

Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla byla dosavadní forma organizace nešťastná a často komplikovala práce silničářů. Přeměna na státní podnik podle něj ŘSD umožní snadnější získávání a udržení vlastních odborníků na klíčových pozicích. Jsou to například dopravní a hlavní inženýři, specialisté na kyberbezpečnost, právníci, správci

Nahrávám...
Nahrávám...